bijzondere hereniging van verzetskinderen in fries verzetsmuseum na 75 jaar

Op dinsdag 23 september vond een bijzondere bijeenkomst plaats in het Fries Verzetsmuseum. Een delegatie van de acht kinderen, die in 1951 op een Amelander strand gefotografeerd zijn, en hun familieleden, zijn na bijna 75 jaar herenigd. De kinderen verbleven destijds in De Terrorist, een vakantiehuis op Ameland dat troost bood aan nabestaanden van verzetsslachtoffers. De foto was samen met honderden andere foto’s in 2023 de aanleiding om in de geschiedenis van het vakantiehuis te duiken, met een tentoonstelling en een boek als resultaat. Hoewel de namen van de kinderen lange tijd onbekend waren, zijn deze inmiddels achterhaald. Het gaat om Willy van der Weij, Petronella van der Sloot, Henny van der Wal, Tiede van der Weij, Bouwe Sieger (Bob) van der Laan, Jan van der Laan, Sijke Sytema en Aja van der Sloot. Een aantal van de kinderen poseerden, samen met hun familie, opnieuw voor de camera.

Foto door Aron Weidenaar

Van links naar rechts: Yldau en Douwe Dijkstra (familie van Sijke en Janke Sytema), Willy van der Weij, Ronald van Meessen (familie van Petronella en Aja van der Sloot), Tiede van der Weij, Joey van Meessen, Henny van der Wal, Sigrid en Caroline van der Laan (familie van Bob en Jan van der Laan). Foto door Aron Weidenaar.

de terrorist
In 2023 opende het Fries Verzetsmuseum de tentoonstelling De Terrorist, waarin de geschiedenis van dit vakantiehuis centraal stond. Dit resulteerde in een boek van auteur Auke Zeldenrust, Oorlogstranen op Ameland, en een gelijknamige toneelvoorstelling op het eiland. In de tentoonstelling en het boek werd uitgebreid stilgestaan bij de impact van de Tweede Wereldoorlog op de nabestaanden van verzetsstrijders, en het vakantiehuis De Terrorist, dat hen een plek bood om bij te komen van de trauma’s van de oorlog. De foto van de acht kinderen werd gekozen als omslagfoto voor zowel het boek als de tentoonstelling. De ontmoeting maakt zichtbaar dat De Terrorist niet alleen toen, maar ook nu nog, verbindt.

De Terrorist in het Fries Verzetsmuseum, Leeuwarden
Foto door Aron Weidenaar

Foto links | van links naar rechts: Willy van der Weij, Petronella van der Sloot, Henny van der Wal, Tiede van der Weij, Bob van der Laan, Jan van der Laan, Sijke Sytema en Aja van der Sloot.
Foto rechts | van links naar rechts: Willy van der Weij, Tiede van der Weij, Henny van der Wal. Foto door Aron Weidenaar

Het Fries Museum wordt mede gefinancierd door Windpark Fryslân, de Provincie Fryslân, het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, de VriendenLoterij, Ir. Abe Bonnema Stichting en de Vrienden van het Fries Museum.

Fries Museum
Wilhelminaplein 92
8911 BS Leeuwarden
T: 058 255 55 00
E: info@friesmuseum.nl

openingstijden

dinsdag t/m zondag 11.00 - 17.00 uur.


© Fries Museum - alle rechten voorbehouden | disclaimer | privacybeleid