Nieuws
GERRIT BENNER prijs 2009 voor Zoltin Peeter
Op zaterdag 13 februari ontvangt kunstenaar Zoltin Peeter in het Fries Museum uit handen van gedeputeerde Jannewietske de Vries de GERRIT BENNER prijs voor Beeldende Kunst 2009 van de provincie Fryslân. Zoltin Peeter krijgt de prijs uitgereikt vanwege een belangrijke ontwikkeling in zijn werk gedurende de twee afgelopen jaren. Tegelijk gaat in het Fries Museum de tentoonstelling NEO-ROMANTIC WORKS open met werk van Zoltin Peeter.

In de expositie NEO-ROMANTIC WORKS is recent werk van Zoltin Peeter (Amsterdam, 1942) te zien. Het zijn grote en kleinere tekeningen op papier en katoen, en verschillende sculpturen en installaties. De werken zijn ontstaan naar aanleiding van de omzwervingen die Zoltin Peeter al twintig jaar maakt in Noorwegen en IJsland. Alleen en self-supporting trekt hij elk jaar minstens een maand door de noordelijke landschappen, die voor hem een gevoel van zuiverheid etaleren. Het is zijn romantische hang naar licht, rust en ruimte waardoor hij steeds maar weer de onherbergzame oorden opzoekt. In die zin past zijn werk in de traditie van Caspar David Friedrich, Edvard Munch en Per Kirkeby.
De lege landschappen, de bergformaties, de meren, watervallen en de vlaktes die Zoltin Peeter tegenkomt, vertaalt hij in zijn werken. Op locatie maakt Peeter schetsen van zijn observaties. Dat is het basismateriaal waarmee hij in zijn atelier aan de slag gaat. Soms betekent dat een directe weerslag van zijn waarnemingen, maar vaker nog zet hij dat wat hij ziet om in zijn eigen bijzondere beeldtaal van vormen en structuren. Het juryrapport kenmerkt zijn werk als volgt: ‘Het werk van Zoltin Peeter kan worden gezien als een niet aflatende poging om de kracht van de natuur te vatten. Daarbij heeft hij door de jaren heen een herkenbaar eigen handschrift behouden’.
De expositie NEO ROMANTIC WORKS is te zien tot en met 16 mei 2010. Zoltin Peeter exposeerde eerder onder meer in het Fries Museum, het Groninger Museum en Museum Belvédère. Bij de tentoonstelling verschijnt de gelijknamige publicatie, die verkrijgbaar is in de museumwinkel voor € 5. Tegelijkertijd zijn bij Galerie Smarius/Sterk in Gorredijk ook tekeningen en sculpturen te zien van Zoltin Peeter (14 februari t/m 21 maart 2010 / www.galeriesmarius.nl ).
GERRIT BENNER prijs
De GERRIT BENNER prijs voor Beeldende Kunst is een tweejaarlijkse prijs, in 2003 in het leven geroepen door Provinciale Staten van Fryslân en is vernoemd naar de Friese kunstenaar Gerrit Benner (1897-1981). De prijs wordt om en om uitgereikt voor een heel oeuvre of voor een belangrijke ontwikkeling in het werk van een kunstenaar in de twee voorafgaande jaren.
In 2005 kreeg B.C. Epker de prijs voor de ontwikkeling in zijn werk, Louis G. Le Roy ontving in 2007 de prijs voor zijn oeuvre. In 2009 heeft een externe jury onder leiding van voorzitter Lisette Pelsers, directeur Rijksmuseum Twenthe, besloten de prijs toe te kennen aan Zoltin Peeter. De jury bestaat verder uit Hans van Houwelingen (beeldend kunstenaar), Pietje Tegenbosch (kunstcriticus), Jelle Bouwhuis (curator Stedelijk Museum Bureau Amsterdam) en Han Steenbruggen (directeur/conservator Museum Belvédère).
Winnaar Zoltin Peeter - gekozen uit een totaal van 31 inzendingen - wordt door de jury geroemd vanwege ‘een consequent en nog steeds ontwikkelend oeuvre’. ‘Zoltin Peeter vervult hiermee een consistente rol in het Friese kunstleven’, aldus het juryrapport. In opdracht van de provincie heeft Keunstwurk de GERRIT BENNER prijs georganiseerd en het Fries Museum de tentoonstelling.
Eervolle vermeldingen voor de GERRIT BENNER prijs voor Beeldende Kunst 2009 zijn toegekend aan de kunstenaars Alex Kooistra en Pedro Bakker. Beide kunstenaars hadden in respectievelijk 2007 en 2009 een expositie in Buro Leeuwarden

